Teenused
Kas teadsid, et koera massaažil on väga pikk ajalugu? Esimene teadaolev dokumentatsioon koera massaaži kohta pärineb Hiinast (2700 eKr). Ka Julius Ceasar nõudis, et tema koeri masseeritakse, mistõttu ta isegi reisis koos oma koerte massööriga.
Aga millal siis ikkagi on koerte massaaž vajalik? Samamoodi nagu massaažil on suur mõju inimese organismile, mõjub see ka meie armsatele neljajalgsetele. Üheks väga mõjuvaks põhjuseks saab kindlasti nimetada stressi leevendamise. Sellele lisaks aitab rahustav puudutus tugevdada koera ja inimese vahelist sidet. Massaaž on ka suurepärane meetod avastamaks läbi palpatsiooni (tunnetuslik puudutamine) erinevaid kõrvalekaldeid koera kehal.
Massaaži viin alati läbi koera kodus. Ühe seansi pikkuseks on ca 30 – 45 minutit. Eelkõige sõltub seansi aeg aga koerast endast.
Hooldusmassaaž
Ravijärgne massaaž – vigastustest / operatsioonidest paranemisel annab massaaž taastumisele parema stardipunkti. Siinkohal on aga oluline rõhutada, et ennem massaaži tulekut peaks olema saadud heakskiit veterinaarilt.
Soovitus: massaaži sagedus sõltub vigastusest või algse probleemi olemusest ja sellele järgnevast raviplaanist.
Tervendav ja lõõgastav massaaž – alati ei pea olema näidustatud põhjust massaažiks. Seda võib koerale pakkuda ka lihtsalt naudingu ja lõõgastuse eesmärgil. Suur osa koeri siiski soovib lähedust ja puudutusi, miks siis mitte kutsuda loomamassöör, kes end 30 – 45 minutit teie koerale pühendab 😉
Soovitus: konkreetsete näidustuste puudumisel kutsu massöör külla vähemalt 2-3 kuu tagant. Massöör katsub looma keha mõttega ning tehes seda süsteemselt saab aidata muresi ennetada!
Massaaž vanematele koertele
Vanema koera tervise hoidmise seisukohalt on massaažil ülioluline roll mitmel põhjusel. Massaažiga aitame parandada koera kehas vereringlust, tõstame lihastoonust, vähendame vananevates liigestes tekkivat valu, toetame immuunsüsteemi ning parandame hapniku voolu ajju. Need on vaid mõned näited massaaži kasulikkusest.
Vanemate koerte massaaž on üldjuhul rahulikum ja leebem. Samuti peab äärmiselt ettevaatlik olema venituste tegemisel.
Soovitus: olenevalt koera füüsilisest seisundist soovitan vanemale koerale massaaži ka iganädalaselt. Mida vähem koer liigub, seda tihedam võiks olla massaaži sagedus. Sa ju soovid, et sinu hea sõber saaks kogeda parimat vanaduspõlve 🙂
Töö- ja sportkoerte massaaž
Koerad, kes teevad sagedasti sporti ja / või osalevad erinevatel treeningutel, siis nende kehad on pideva pinge all. Sellest on otseselt mõjutatud ka lihased. Lihastel on erakordne võime kokku tõmbuda ja ka pikeneda. Kuid korduv stressikahjustus võib lihases tekitada mikrotraumasi, mis põhjustab näiteks adhesiooni lihaskiudude vahel. Lihtsamalt öeldes, on lihaskiud omavahel kokkukleepunud, mis takistab lihase tõhusat liikumist. Regulaarne massaaž aitab ennetada vigastuste teket aidates kaasa lihaspikkuse taastumisele. Samuti paraneb läbi massaaži lihastoonus, elastsus ja leeveneb lihaspinge.
Soovitus: töö- ja sportkoerte omanikud laske aeg-ajalt massööril / füsioterapeudil oma koera keha üle vaadata. See on ennetuseks vähim, mis te teha saate. Agility koertele soovitan aga regulaarset massaaži (1-2 x kuus), mis samuti aitab ennetada vigastuste teket.
Vastunäidustused
Suures plaanis on vastunäidustused jagatud 4 kategooriasse:
- Võib masseerida, kuid mõned tehnikad tuleb vahele jätta
- Tuleb vältida teatud keha piirkonda(i)
- Lubatud ainult veterinaari loal
- Üleüldine keeld
Näiteks: halvaloomulised kasvajad; maksa-, neeru- ja südamepuudulikkus; nakkushaigused; ägedad traumad (luumurrud, lihasrebendid).